Nákupní košík
Celkem: 0 Kč
Naše telefonní číslo: +420 722 100 432

Přílepek zásilkového výdeje léků na recept – pokračování

Přílepek zásilkového výdeje léků na recept – pokračování

Ve středu 21. 4. proběhlo 2. čtení. Musím poděkovat všem poslancům napříč politickým spektrem, kteří vyjádřili nesouhlas s tímto návrhem a podpořili nás.

Pro vaši představu bych vám ráda zprostředkovala výcuc vyjádření, která zazněla v Poslanecké sněmovně a která považuji za důležitá.

???? Tento pozměňovací návrh se nám s železnou pravidelností pořád vrací, my se ho s železnou pravidelností snažíme eliminovat. Vždycky je na tom zajímavé, že ho nepředkládají lékaři ani lékárníci.

???? V medicíně opravdu vždy platí: conditio sine qua non, tedy že vždycky by to měli vidět dva, ať je to diagnostika, terapie atd., čili partnerství lékař a lékárník má své důvody.

???? Návrh nám doslova podsouvá: Léky na předpis nemusí být vydávané magistrem farmacie, který studuje pět let, ale klidně vám to může dovézt kurýr z nějakého skladu, doveze vám lék a řekne: tady to máte, děkuji, podepište mi to. Tak takhle to, prosím, nemá být.

???? Lékárna je místo, kde vám k tomu léku má něco říct magistr farmacie, zjistit interakce, odpovědět na dotazy, odhalit a napravit problém. Zkrátka a dobře někdy to i nahrazuje toho lékaře, který není a do budoucna nebude.

???? Nejhrubší chyba, která může být, je představa, že chroničtí pacienti nepotřebují konzultaci ani s lékařem ani s lékárníkem. Toho pacienta musíte v nějaké fázi vidět, protože je potřeba, aby se léčba přizpůsobila tomu, jak se stav nemocného vyvíjí.

???? Samozřejmě musí pacienta vidět lékárník, protože i ten ho zná a ví, jak dlouho lék bere, co bere ještě jiného od jiných lékařů, a je tam ten moment toho, že se něco koriguje. I když pacientovi někdo pro léky dojde, dostává se to do úplně jiné roviny, než když se léky pošlou po kurýrovi.

???? Ta lékárna, která komunikuje s pacientem a funguje, tak bude vytlačena z trhu, protože všechny velké firmy budou léky posílat na metráky. Léky se stanou stejným obchodním artiklem, jako jakékoliv jiné zboží. Někdo, jako je Rohlík, vám doveze do bytu všechno, ale nemůžete o tom s nikým hovořit a musíte to akceptovat tak, jak to je. Je to obrovská chyba a já bych velmi varoval před tím, abychom takovou věc přijali.

???? Problém u chronických pacientů vznikl už před covidem, lidé si zvykli jen volat lékaři pro recept, je to pro ně pohodlné. Jenže dvou/tříměsíční intervaly na kontroly jsou důležité, protože jde o to, jestli ty léky se dál budou používat, nebo nebudou, jak se stav pacienta lepší nebo horší.

???? Primárně se musíme ptát, jak to, že se už teď nedodržují zákony, co činí SÚKL, že zákon, který byl přijat v Poslanecké sněmovně není dodržován, že jsou tady stále kartelové dohody mezi výrobci, distributory a některými řetězcovými lékárnami. A tento pozměňující zákon, já tomu říkám přílepek, jim vyloženě zase opět nahrává a budou zneužívat dominantního postavení na trhu.

Lékárníci děkují všem poslancům, kteří vyjádřili nesouhlas se zásilkovým výdejem.

Pohledy zdravotníků jsou v této věci jednotné. Lékárníci ani lékaři nerezignují na ochranu zdraví lidí, neboť se k tomu zavázali slibem.

NahoruNahoru
close
Loading...